Güvenli Alışverişin İpuçları

Güvenlik Sertifikası
Güvenlik sertifikaları siteye gönderdiğiniz bilgilerin araya girebilecek kişiler tarafından okunmasını engeller.  Eğer alışveriş sitesi bir SSL sertifikası kullanmıyorsa oradan alışveriş yapmayın.Kullanıcı girişi yaparken ya da ödeme sayfalarında tarayıcınız sayfanın güvenilir olduğunu bildirmek için yeşil olacaktır.
 
farklı bankaların internet sitelerine farklı tarayıcılarla girdiğimizde güvenli bağlantı olduğunu görebilirsiniz. Alışveriş siteleri de bu şekilde güvenli bağlantı sağlamalıdır.
 
Tarayıcınızın adres çubuğuna tıkladığınızda tam adresin https:// ile başlaması güvenli bağlantı olduğunu gösterir. (http:// normal bağlantıdır.)
 
Mümkünse Havale- EFT Kullanın
Çok pahalı olmayan bir şey alacaksınız ürün ücretini havale ile gönderin. Büyük firmalar havaleleri mesai saatleri dışında bile 30 dakika içinde onaylayabilir. Internet üzerinden havale yapabilirsiniz.
 
Sanal Kart ve 3D Secure Kullanın
 
Sanal Kart
Sanal kartla alışverişinize göre bir limit belirleyebilirsiniz. İnternet sitesine sanal kart bilgilerini girebilir, Bu sayede gerçek kart bilgilerinizi korumuş olursunuz; belirttiğiniz limitten fazla para kartınızdan çekilemez. Sanal kart hakkında lütfen bankanızdan detaylı bilgi alınız.
 
3D Secure
Eğer alışveriş yaptığınız site 3D Secure ile alışveriş yapma özelliği sunuyorsa kullanın. 3D Secure sayesinde kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde bankanızın sitesine yönlendirilirsiniz, o sırada büyük ihtimalle cep telefonunuza işlem onaylamanız için sms ile bir kod gönderilir, kodu girdiğinizde işlemi tamamlarsınız. Bu sayede alışverişiniz daha güvenli gerçekleşmiş olur.
 
Alışverişin yapıldığı elektronik cihazlar
 
Sanal klavye kullanın, alışverişi yaptığınız bilgisayar,tablet,cep telefonu gibi internete girişe müsait cihazlarınızın yazılımlarının güncel olduğundan bu cihazların internet güvenlik yazılımları veya güvenlik duvarları ile korunduğundan emin olunuz korunmasız bir cihaz ile internetten alışveriş, kullanıcı bilgisi, şifreler, isim, soyisim, adres, banka gibi özel bilgilerinizin üçünçü şahısların ele geçirmesine sebep olabilir